Życie na zamku

 

Był rycerz, był prawie smok w postaci dinozaura, więc musi być… zamek! Dam sobie rękę obciąć, że pomyśleliście o księżniczce, ale na to nie liczcie, bo mam podobne poglądy o księżniczkach co mała Marysia <klik>. Prędzej zobaczycie chłopców w przebraniu księżniczki niż mnie – taka prawda ;) Za to dzisiaj zobaczycie książki o zamkach, które stały się chłopaków hitami, a moim przekleństwem, bo czytam je z nimi średnio 3-4 razy dziennie! ;)

 

IMG_6616

 

Pierwsza książka „Peep inside the Castle” wydawnictwa Useborne, to pozycja przeznaczona dla młodszych dzieci. Jest to książeczka z otwieranymi elementami, z pomocą których wyjątkowo ciekawie pokazano jak toczyło się życie na zamkowym dworze. Dzięki otwieranym ścianom, dachom czy drzwiom można zajrzeć między innymi do kuchni, stajni lub kowala. Ulubioną kartą moich chłopców jest ta, na której ubiera się rycerza w zbroję, od kolczugi po kaftan, aby mógł wziąć udział w turnieju rycerskim. Rewelacja! Nic tylko siadać, oglądać i się bawić – bo ta książką można się bawić.

 

IMG_656a5

IMG_6571a

IMG_6579

IMG_6533a

IMG_6549

IMG_6553a

IMG_6592

IMG_6595

IMG_6596

IMG_6547

 

 

Druga książka to „Look inside a Castle”, która tak jak książka wyżej, też pokazuje jak wyglądało życie na zamku. Z tą różnicą, że ilustracje są poważniejsze i bardziej dokładnie. I możecie mi wierzyć, mówiąc dokładnie, tak właśnie jest. Nie pominięto nawet wychodka ;)

 

Look inside the castle 1a

 

„Look inside a Castle”  również znajdziemy otwierane okienka, dzięki którym można zajrzeć do wnętrz poszczególnych komnat i zobaczyć co się w nich dzieje. Samo poznanie wszystkich pomieszczeń zajmuje dłuższą chwilę. Można zajrzeć do kuchni, do stajni, do warowni, do komnat lordów i dam dworu, a nawet lochów w których przetrzymywano więźniów. Przy okazji dzieciaki dowiadują się czym zajmowali się poszczególni ludzie na zamku. Czym się trudnili, jak się relaksowali, a nawet jak walczyli. Nie zapomniano też o rycerskich turniejach i polowaniach, które były nieodłączną częścią codzienności tamtych czasów. Nie wiem do końca jak im się udało w jednej książce przekazać tyle informacji i wiedzy, ale zrobili to i to w taki sposób, że moi chłopcy oglądają ją kilka razy dziennie.

 

2

Look inside the castle 3

4

Look inside the castle 5

6

7

Look inside the castle 8

9

10

11

12

13

IMG_6602

 

Obie książki możecie zakupić w księgarni Bookids, w której właśnie trwa promocja na wiele fantastycznych pozycji, w tym „Peep inside the Castle”.