Pirackie mozaiki – Kreatywnie z Fabryką Wafelków

 

Dzisiaj wracam do Was z nowym wpisem i nową zabawką, którą w ramach projektu „Kreatywnie z Fabryką Wafelków” prezentować będą moi moi lemoniadowi chłopcy ;) Akcję, którą firmuje Fabryka Wafelków ma na celu zachęcenie rodziców do wspólnej, kreatywnej zabawy z dziećmi i pokazanie, że jedną zabawką można się bawić na kilka sposobów. Więcej o tej inspirującej akcji możecie przeczytać w moich poprzednich wpisach z cyklu KzFW – tutaj oraz tutaj.

 

1

 

Tym razem z Fabryki Wafelków przyjechała do nas metalowa walizeczka firmy Janod, w której spakowany był zestaw pirackich mozaik. W środku znaleźliśmy pięć kart z pirackimi motywami, 13 arkuszy piankowych naklejek w różnych kolorach oraz książeczka z podpowiedziami.

 

2a

3a

8a

9a

 

Na każdym obrazku nadrukowano ponumerowane kwadraciki i kółka. Cyferki te odpowiadają konkretnym kolorom naklejek, które dzieci muszą umieścić w im przypisanych miejscach. Prościzna – pomyślisz, ale niech Cię nie zwiedzie pozorność tej zabawki. Jest trudniejsza niż to się wydaje. Samo umieszczenie naklejki, która psotnie lubi przyklejać się do małych paluszków, w wyznaczonym liniami miejscu nie jest wcale takie proste. Zadanie jest o tyle trudniejsze, że większość kwadracików jest rozmieszczona pod różnymi kątami i dzieci muszą się porządnie skoncentrować i przyłożyć, aby mozaika wyszła ładnie.

 

6

7a

4a

5aaa

 

Moi chłopcy jedną mozaikę wyklejali na raty, przez kilka dni, za każdym dając mi prezent w postaci kompletnej ciszy – chyba nie muszę Wam mówić jakie to było przyjemne! Jaka szkoda, że wszystkie mozaiki są już uzupełnione ;)

 

12a

13a

14a

 

Jeżeli zostanie Wam kilka niewykorzystanych naklejek – jest ich trochę więcej niż potrzeba, pewnie na zapas – przy ich użyciu możecie zrobić prostą mozaikę dla swojego dziecka. My w ten sposób ćwiczyliśmy literki, cyferki i kolory. Jedyne co musisz zrobić to narysować kredkami kolorowe literki lub tęczę, którą wasze dziecko wyklei naklejkami odpowiedniego koloru.

 

IMG_2360aa

IMG_2258a

IMG_2252 aa

 

A uzupełnione mozaiki mogą posłużyć do ozdoby dziecięcego pokoju. Można je przykleić bezpośrednio do ściany albo umieścić w ramkach. U nas obrazki wisiały już w kilku miejscach, zmieniając swoje położenie średnio raz na tydzień…

 

IMG_2205

 

… i pewnie nadal by się przemieszczały w nowe miejsca, gdyby pewnego wieczoru chłopcy nie poprosili mnie o przeczytanie na dobranoc książki o piratach. Czytana historia nasunęła mi pomysł, aby wykorzystać nasze obrazki do samodzielnego opowiadania pirackich historii. Aby było łatwiej pokazywać obrazki dokleiłam do nich drewniane patyczki.

 

IMG_2405aaa

 

Gdy tylko chłopcy zobaczyli co zrobiłam, wpadli na pomysł teatrzyku. I choć nie posiadamy prawdziwej sceny, to ta zrobiona naprędce z kocyka pozwoliła chłopakom uwolnić wyobraźnie.

 

IMG_2215aaa

IMG_2224aaa

IMG_2225 aa

 

Gdy zabawa w teatr się Wam znudzi, pirackimi obrazkami możecie zagrać w grę „Zgadnij kto to?”. Znacie ja? Gra polega na przyczepieniu losowo wybranego obrazka do pleców jednego z graczy. Oczywiście nie może on zobaczyć co przedstawia rysunek za jego plecami, bo właśnie to trzeba odgadnąć. Gracz może tego dokonać jedynie przy pomocy zadawanych innym graczom pytaniom, tj.: Czy mam nos? Czy jestem niebieski? Czy jestem ciężki? Czy potrafię pływać? Pytania trzeba zadawać bardzo umiejętnie, ponieważ pozostali gracze mogą na nie odpowiedzieć tylko TAK lub NIE.

 

IMG_2426

 

Na koniec wspomnę jeszcze, że nawet metalowa walizeczka od zestawu znalazła u nas zastosowanie i jest najfajniejszą skrytką na skarby jaką widziałam :)

 

IMG_2387

 

Artystyczny zestaw pirackich mozaik można kupić w Fabryce Wafelków – o tutaj.