Ubongo 3D

Dzisiaj pokaże Wam grę, prawdziwy majstersztyk logicznego mysleni, który z czystym sercem polecę każdemu rodzicowi starszego dziecka – Ubongo 3D firmy Egmont. Jest to najnowsza, przestrzenna wersja gry, która od 2003 sprzedana została w wielomilionowym nakładzie i to na całym świecie.

„Ubongo” w języku suahili oznacza „mózg” i jest to jak najbardziej trafna nazwa dla tej gry, bo to właśnie nim trzeba w niej intensywnie pracować. Gra nie opiera się na szczęściu (rzutach kostką) czy też na ograniu przeciwnika poprzez zaszkodzenie mu. W niej trzeba kombinować jak pomóc sobie, najlepiej w jak najszybszym czasie.

Elementy gry:
  • 72 planasze
  • 32 klocki (po 8 na gracza)
  • 58 klejnotów
  • woreczek z klejnotami
  • klepsydra
  • kostka
  • plansze zadań z 4 poziomami trudności (łącznie jest 671 zadań!)
  • tor rund

Rozgrywka polega na przestrzennym ułożeniu wskazanych klocków tak, aby tworzyły spójną, dwupoziomową bryłę, która zakryje wszystkie jasne pola na kartoniku. Żaden klocek nie może wystawać poza obrys pola, ani ponad drugi poziom! Przypomina to trochę grę Tetris, z tym że nie jest tak łatwo ;) Ułożenie tych przestrzennych klocków to nie lada wyzwanie, nie tylko dla małych główek. My tez musimy się sporo nagłówkować i nakombinować, żeby skończyć zadanie.

Ci, którym to się uda wynagradzani zostają klejnotami o różnej wartości. Oczywiście wygrywa ten gracz, który zebrał najwięcej najbardziej wartościowych klejnotów.

Początkowo nie graliśmy na czas, bo nauczenie się „przestrzennego myślenia” trochę nam zajęło. Mieliśmy momenty zwątpienia i frustracji, kiedy po wielu próbach nie udawało nam się ułożyć bryły i to na najniższym poziomie, hihihi. Ale w końcu nasze mózgi przestawiły się na to przestrzenne widzenie i teraz idzie nam to całkiem sprawnie. Do takiego stopnia, że większość zadań udaje nam się rozwiązać w przewidywanym czasie.  Zaskakująco dobrze radzi sobie Janek, który ma dopiero 6 lat – gra jest dedykowana dzieciom 8+. Cieszy mnie to bardzo, bo poza logicznym myśleniem – te słowa zasługują na wytłuszczenie – gra uczy cierpliwości i koncentracji, a z tym u Jasia bywa problematycznie ;)

 

Jeżeli poszukujecie mądrej i rozwijającej gry to zamawiajcie Ubongo! Gra jest genialna! Jest wzywaniem, jest nauką , jest dobrą zabawą. Polecam!