Pytania i odpowiedzi

 

O książkach, które dzisiaj Wam pokażę, mogłabym bardzo długo mówić i to w samych superlatywach, ale ograniczę moje ochy i achy do minimum, bo resztę zobaczycie na zdjęciach, których powstało wyjątkowo dużo do tego wpisu. Stało się tak, dlatego że książki przekazują tyle informacji, że nie da się tego pokazać na kilku zdjęciach. Wydania którymi będę się dzisiaj zachwycać, pochodzą z brytyjskiego wydawnictwa Usborne. Wydawnictwa, które wyspecjalizowało się w bardzo oryginalnych i ciekawych publikacjach dla dzieci. Wszystkie ich książki są wyjątkowe, ładnie ilustrowane i nietuzinkowe. Mnie do reszty pochłonęły książki z serii „flaps to lift” czyli z otwieranymi okienkami, które właśnie w ten sposób odpowiadają na ciekawskie pytania dzieci z przeróżnych dziedzin; od kolejarstwa, budowę maszyn, aż po dinozaury. Każda książka posiada 60 otwieranych okienek – jak widzicie, jest tego sporo.

Dla naszych chłopaków wybrałam dwie książki. Pierwsza dotyczy budowy i funkcjonowania ludzkiego ciała, a druga odpowiada na pytania na temat zwierząt.

 

_MG_6822aaa

 

Pierwsza na tapetę pójdzie „Questins and answears about your body”. Jak sam tytuł sugeruje, dzięki tej książce, a dokładniej pytaniom w niej zadanym, dzieci dowiedzą się wszystkiego na temat swojego ciała. Jak jest zbudowane, z czego się składa oraz jak funkcjonuje. Dzięki prostym ilustracjom zobaczą jak i czym się oddycha, którędy płynie krew, do czego służą nerki, skąd się biorą dzieci, jak wygląda nasz szkielet czy jak przebiega proces trawienia. Ten ostatni cieszy się u nas wyjątkowym zainteresowaniem – faza „fekaliowa” nadal trwa. Boys will be boys!!!

 

_MG_6639 2a

_MG_6660 aa

_MG_6708 aa

_MG_6744 1a

6 (4)

7 (4)

MG_6667aa

Dzidzia w brzuchu to drugi najczęściej oglądany obrazek w książce, ale co się dziwić, fajnie to narysowali.

_MG_6740 a

_MG_6807aza

 

Skąd się biorą łzy? Jak się goją rany? Dlaczego kolana się uginają? Czym jest pot? Skąd się bierze krew? Kiedy będę miał stałe zęby?  Dlaczego serce bije? Co to są piegi? Skąd się biorą pomysły? Czemu bekamy? Czy każdemu coś się śni? Czemu płaczemy? Jak się goją rany? Co to są migdałki? To tylko część pytań na które odpowiada ta książka.

_MG_6777aa

_MG_6765 aa

_MG_6613 1aaa

_MG_6751 aaa

_MG_6770 a

_MG_6626 aaa

_MG_6631aa

_MG_6810 aa

_MG_6794 aaa

Haha! A ja potrafię dotknąć językiem nosa! Jestem tą jedną na dziesięć, czyli w jakimś sensie jestem wyjatkowa! Chyba dopiszę sobie tą umiejętność w CV ;)

_MG_6803 aa

 

 

_MG_6825 both

 

Druga książka to „Questiona and answeras about animals”, która odpowiada na pytania dotyczące zwierząt. Choć jest zdecydowanie dla mniejszych dzieci, jest równie interesująca, jak ta o ludzkim ciele. Z niej dzieci dowiedzą się wiele ciekawych, zwierzęcych faktów, np. jak daleko skaczą koniki polne, po co insekty mają czułki, jak bzyczą pszczoły oraz w jaki sposób krokodyle czyszczą swoje zęby. Książka odpowie na pytania dlaczego żuki mają twarde pancerze, a jeże kolce. Dlaczego flamingi są różowe, a owce puszyste? Czy ryby śpią? Czy wszystkie zebry są identyczne? I po co w zasadzie koty mają wąsy?

 

MG_6600-1x

_MG_6684x

_MG_6687

_MG_6695 both

_MG_6646 a

_MG_6817 1a

_MG_6812a

 

Oczywiście, to tylko część pytań. W książce jest ich dużo, dużo więcej i założę się, że na niektóre z nich nie znacie odpowiedzi. Sama dowiedziałam się z niej, że niedźwiedzie polarne mają czarną skórę pod futrem, wije mają mniej więcej 750 nóg, a wielbłądy posiadają potrójne powieki, które chronią ich oczy przed pustynnym piaskiem. Nie do wiary, tyle lat żyłam w nieświadomości ;)

 

_MG_6816 a

_MG_6815a

_MG_6658x

_MG_6806 a

 

_MG_6728

_MG_6636 aa

_MG_6711x

_MG_6811

 

Obie książki posiadają bardzo dużą porcję wiedzy. Wiedzy, której wytłumaczenie, a tym bardziej zobrazowanie, nie jest łatwe. Jankowi cierpliwości starczyło na obejrzenie i rozpakowanie książki o zwierzętach. Za to Ninaś dokładnie przejrzał obie. Część interesujących go zagadnień już omówiliśmy, a resztę będziemy studiować dalej w kolejnych dniach, bo na raz, za Chiny Ludowe, nie da się tego przyswoić!

 

Książki z powyższego wpisu można zamówić w księgarni Bookids, link <tutaj>.

 

 

Wpis powstał w ramach projektu „Przygody z książką.

 

przygody-z-ksiazka-logo2