Pod ziemią

 

Na co dzień nie myślimy o tym, co dzieje się pod naszymi stopami czy chodnikami. Baa, może dwa razy w życiu zaprzątałam sobie tym głowę, zastanawiając co tam rzeczywiście jest. Jednak tematu nigdy nie zgłębiłam sądząc, że to sprawy bardziej „chłopczyńskie”. No wiecie, dziewczynki i rury!? Kto to widział? A jednak się myliłam, bo podziemny świat jest również ciekawy i dla dziewczyn, co mogę stwierdzić po przestudiowaniu naszych dwóch ostatnich książkowych nabytków, Dzisiaj pokażę Wam pierwszą z nich, okienkową książeczkę „See under the Ground” wydawnictwa Usborne.

 

IMG_0263 kopiaa

 

„See under the Ground” to całkiem realna, kolorowa podróż w głąb ziemi. Podróż, którą rozpoczynamy od zajrzenia do wnętrza naszej planety, gdzie poznajemy poszczególne jej warstwy, aż do rozgrzanego jądra, znajdującego się mniej więcej 2900km pod naszymi stopami – ta liczba na każdym robi wrażenie ;)

 

IMG_0272aaa

 

Na kolejnych stronach przenosimy się do bliższych nam obszarów i zaglądamy pod chodniki i ulice miast. To tutaj poznajemy skomplikowany system wodociągów, rur i kabli, które dostarczają do naszych domów wodę, gaz, prąd czy Internet, a zabierają ścieki.

 

IMG_0273

IMG_0280a

IMG_0290

IMG_0287 1

 

Na kolejnej stronie widzimy jak wygląda podziemna część miasta. Zaglądamy do podziemnych parkingów, wind oraz centrów handlowych, które dla zwiększenia swych powierzchni nie tylko pną się w górę, ale także schodzą pod ziemię. Zaglądamy do metra i dowiadujemy jak się je buduje. Przy okazji można się mocno zdziwić po przeczytaniu informacji, że metro jest kierowane przez system komputerowy, a prowadzący skład maszynista tylko obsługuje hamulec!

 

IMG_0294a

IMG_0298 — Odzyskano

IMG_0306

IMG_0313

 

Na następnej stronie poznajemy nieco inne formy tuneli i labiryntów. Tym razem wraz z grotołazami podziwiamy naturalnie powstałe na przestrzeni milionów lat jaskinie i groty. W nich poznajemy przeróżne formacje skalne (nie tylko stalaktyty, stalagmity i stalagnaty – do których do tej pory ograniczała się moja wiedza) oraz zwierzęta, które zamieszkują te nieprzyjazne dla człowieka miejsca.

 

IMG_0372 1

IMG_0378 1

IMG_0385 1

 

Po wyjściu z jaskiń przenosimy się dużo bliżej powierzchni i poznajemy podziemny świat zwierząt i roślin. Tutaj też czekają na nas niesamowitej konstrukcji tunele, tyle że stworzone przez różnorodne zwierzęta, dla których są one schronieniem lub miejscem rozwoju.

 

IMG_0319 1 — Odzyskano

IMG_0321 — Odzyskano

IMG_0324 kopia

IMG_0340

IMG_0354

IMG_0349 1

IMG_0363

 

Na kolejnej stronie bijemy rekordy głębokości zaglądając do wnętrza wulkanu. Odnajdujemy w nim magmę, która możne znajdować się nawet 250 kilometrów w głąb ziemi. Tutaj poznajemy też cały proces erupcji, od pierwszych jej oznak, aż do wybuchu.

 

IMG_0391

IMG_0406a

IMG_0404aa

IMG_0400 1a

 

A na ostatniej stronie wraz z archeologami zajmujemy się wykopaliskami, gdzie można odnależć ślady życia sprzed setek, tysięcy, a nawet milionów lat. Tylko trzeba mieć sporo szczęścia ;)

 

IMG_0416

 

Książka „See under the Ground” to idealna pozycja dla 3 i 4-latków, które dopiero zaczynają podróż w głąb ziemi. Z tą książką odkrywanie tego niesamowitego świata jest czystą przygodą, w której najważniejszą rolę odgrywają otwierane okienka, dzięki którym ma się wrażenie jakbyśmy rzeczywiście zaglądali pod chodniki, do wnętrz jaskiń czy wulkanów. Świetna pozycja, która nie tylko pozwala nam poczuć się jak odkrywcy, ale także uczy ważnych rzeczy.

 

Książeczkę można kupić w księgarni BooKids – link.