Pod ziemią, Pod wodą

 

Kilka dni temu zabrałam Was w podróż w głąb ziemi. Dzisiaj zapraszam Was na podobną wycieczkę, tylko w większym formacie i dużo dłuższą, bo poszerzoną o zwiedzanie mórz i oceanów. Tym razem będziemy podróżować wraz z ostatnią książką małżeństwa Mizielińskich „Pod ziemią, pod wodą”. No to siadajcie kochani wygodnie, zapnijcie pasy i ruszamy.

 

IMG_0424a

 

Na początku naszej podziemnej podróży poznamy zwierzęta, które żyją całkowicie lub częściowo pod ziemią. Poznamy robale, które bytują w ziemią, zajrzymy do mrowiska, tuneli kreta, nor borsuka i lisa. Następnie będziemy podglądać to, czego na co dzień nie widzimy czyli korzenie i bulwy roślin. Kto by pomyślał, że korzenie mogą być aż tak ciekawe?

 

IMG_0431a

IMG_0433a

IMG_0435a

IMG_0437aa

IMG_0451

IMG_0439a

 

Następnie zajmiemy się jednym z najciekawszych i jednocześnie najbardziej skompilowanych do wytłumaczenia zagadnień technicznych związanych z mediami. To tutaj dowiemy się skąd się bierze woda w kranie, w jaki sposób prąd trafia do gniazdka i dokąd płyną ścieki? Dzięki dokładnym ilustracjom poznamy cały skompilowany system run, kabli, transformatorów, pomp, filtrów i turbin – ufff, spamiętanie tego wszystkiego to już wyczyn – służących do produkcji i przesyłu mediów.

 

IMG_1852a

IMG_0461 1aa

IMG_0459a

IMG_0462a

IMG_1856 1

 

Dowiemy się jak budowane są ogromne tunele, którymi mkną samochody, pociągi i metro. Poznamy najciekawsze podziemne szlaki komunikacyjne, a przy okazji możemy przejechać się kijowskim metrem, które jest najgłębszym metrem na świecie. Wraz z archeologami odnajdziemy szkielet dinozaura, a z grotołazami udamy się do fascynującego świata jaskiń i grot. Schodząc co raz niżej, dotrzemy na dno najgłębszej jaskini – Kubera, które znajduje się na głębokości 2000 m. Na następnych stronach będziemy bić kolejne rekordy głębokości, ale zanim to nastąpi razem z górnikami zejdziemy do kopalni węgla kamiennego. Górnicy opowiedzą nam o swojej pracy i o wykorzystywanym do niej sprzęcie. Dowiemy się jakie surowce znajdują się pod ziemią i co z nich powstaje. Zaraz po tym zajrzymy do wulkanów i gejzerów – tylko bądźcie ostrożni, bo panują tam piekielne temperatury. Po zejściu do najgłębszego miejsca w ziemi (kopalni Mponeng), zaczniemy przekopywać się przez poszczególne warstwy płaszcza ziemskiego, aż dotrzemy do środka naszej planety – jądra, które znajduje się jakieś 2900 kilometrów od powierzchni.

 

IMG_0472a

IMG_1857

IMG_0481

IMG_1870 a

IMG_1875a

IMG_0487a

 

Zmęczeni? Mam nadzieję, że nie. Bo czeka nas jeszcze fascynująca podróż przez jeziora, morza i oceany! Odwracamy książkę i rozpoczynamy zanurzanie.

 

IMG_0422 1

 

Na początek płyniemy przez polskie jezioro, w którym poznajemy nasze rodzime gatunki ryb. Następnie przenosimy się szybciutko na wybrzeże gdzie zaczynamy zanurzać się w wodach mórz i oceanów. Tutaj rozpoczniemy naszą fascynującą przygodę z nurkowaniem, podczas której poznamy przeróżne gatunki ryb i ssaków zamieszkujących oceany. Dowiemy się jakie są rodzaje nurkowania, czym jest ciśnienie i zobaczymy jak na przestrzeni lat rozwijał się ten sport. Pośmiejemy się z dziwacznych skafandrów płetwonurków i jeszcze dziwniejszych prototypów łodzi podwodnych. Wraz z odważnymi nurkami wpłyniemy do najciemniejszych zakamarków i dziur. Spotkamy morskie olbrzymy (płetwala błękitnego oraz kałamarnicę kolosalną) i kolorowe ryby rafy koralowej. Podejrzymy jak pracują głębinowi naukowcy i jakiego sprzętu używają do poznawania tajemnic mórz i ich mieszkańców. Opadając dalej dotrzemy do absolutnych ciemności, gdzie nie dochodzą już żadne promienie słońca i gdzie mieszkają najdziwniejsze, przypominające prehistoryczne stwory ryby.  Batyskafem Deepsea Challenger zejdziemy na dno Rowu Mariańskiego, na głębokość prawie 11 km.

 

IMG_0504aa

IMG_1886

IMG_0506a

IMG_1892

IMG_1890

IMG_1883

IMG_1881

IMG_1879

 

Bez wątpienia dwustronna książka „Pod ziemią, Pod wodą” Aleksandry i Daniela Mizielińskich to najciekawsze tego typu opracowanie na rynku. Sam pomysł dwustronnej książki, której obie części spotykają się na środku, w jądrze Ziemi – jest genialny. Ogromne karty (format jest taki sam jak Map) wypełnione są mnóstwem szczegółowych ilustracji, które wciągają czytelnika niczym podwodny wir. Po trzech pierwszych stronach nie sposób się od niej oderwać. Z powodu szczegółowej wiedzy i mnogości informacji książka przeznaczona jest dla starszego czytelnika (7+), ale jestem pewna, że młodszy też znajdzie coś ciekawego dla siebie.