Panna i smok

 

Walentynki minęły, więc odkładamy na bok miłostki, całusy, serduszka i słodkie wierszyki i wracamy do codzienności, w której dominują smoki, samoloty, klocki Lego, superbohaterowie, wyścigówy i dinozaury. Jednym słowem wszystko to, czym interesują się w tym wieku chłopcy i co dopełniają głośne krzyki, wymachiwanie mieczem lub jakimś innym kijem i zjadanie gili – ugh! Jedyne momenty kiedy w domu zapada cisza i spokój to – o dziwo! – nie momenty kiedy chłopcy coś broją, ale chwile z książkami. Chłopcy oglądają ich tyle, że powoli zaczynam wierzyć, że między stronami rzeczywiście istnieje jakiś zaczarowany świat, który tylko ich małe oczy widzą. Ostatnio sporo takich chwil zapewnia książka „Panna i Smok” Anny Dmytruszyńskiej, z wspaniałymi ilustracjami Alicji Kocurek.

 

IMG_7606aaaa

IMG_7657a

IMG_7612 2aa

IMG_7623

 

Książka opowiada historię królewny, która została porwana przez bardzo głodnego smoka… Chyba skądś to znamy. No cóż, sam pomysł jest dosyć popularny i nie raz był już przerabiany w książkowych publikacjach. Jednak tym razem sprawy mają się nieco inaczej, bo to nie rycerz ratuje księżniczkę z opresji, lecz ona sama. Dzięki sprytowi i urokowi osobistemu, królewnie udaje się odwieść smoka od pomysłu zrobienia z niej gulaszu. Baaa, nawet udaje jej się ze smokiem zaprzyjaźnić, co jest nie lada wyczynem, który postawi w osłupienie najmężniejszych rycerzy w królestwie.

 

IMG_7628 1

IMG_7639

IMG_7634

 

Przygoda księżniczki Helenki to bardzo zabawna i nietuzinkowa historia, przede wszystkim przełamująca stereotypową wizję delikatnych i bezradnych królewien, których jedynym ratunkiem byli rycerze w lśniących zbrojach. Smok wbrew założeniom  też nie jest bezwzględnym, agresywnym stworem, który pożera wszystko co napotka na swojej drodze. Okazuje się być całkiem sympatycznym i kulturalnym rozmówcą, który popija herbatkę z porcelanowych filiżanek :)

 

IMG_7646

IMG_7648

 

„Panna i smok” to bardzo sympatyczna i zabawna opowieść, pełna niespodziewanych i zaskakujących zdarzeń, które zmieniły typowe opowiadanie o księżniczce i smoku, w nietypową i oryginalną opowieść.