O pszczołach i mrówkach

 

Porozmawiajmy o pszczółkach i mrówkach… O nie, nie! Tylko bez kosmatych myśli proszę, bo to nie będzie rozmowa o prokreacji. Na to jest za wrześnie ;) Chcę porozmawiać o pszczółkach i mrówkach, a dokładnie to o książkach w których te owady są głównymi bohaterami. Pierwsza z nich jest propozycją dla dzieci w wieku 5 lat i starszych, druga zaś dla bąbli w przedziale wiekowym od 2 do 5 lat. No to zaczynamy naszą robaczkową przygodę :)

 

 

IMG_0817a

 

Pierwsza książka, którą chcę Wam pokazać to fantastyczna publikacja „Pszczoły” Piotra Sochy. Jak sam tytuł wskazuje, książka w całości została poświęcona naszym bzyczącym przyjaciołom. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to książka obrazkowa. I rzeczywiście, znakomitą większość miejsca zajmują piękne, kolorowe ilustracje, ale niech was to Was to nie zmyli, bo w dolnej części strony znajduje się ogrom ciekawych, nie raz zaskakujących informacji.

 

IMG_0820a

IMG_0829a

IMG_0840

IMG_0844

IMG_0858 2

IMG_0862 1

IMG_0915

IMG_0906

 

Dzięki tej książce poznamy budowę anatomiczną pszczół, ich hierarchię, pracę oraz zwyczaje. Dowiemy się jak komunikują się pszczoły, jak jest zbudowany ul oraz na czym polega zapylanie. Szczegółowo poznamy cały proces produkcji miodu (nawet dowiemy się ile godzin musi pracować pszczoła, aby wyprodukować jedną łyżeczkę miodu). Poszerzymy swoją wiedze botaniczną dowiadując się jakie rośliny są miododajne oraz ile rodzajów miodu może z nich powstać. Poznamy historię kontaktów człowieka z tymi pożytecznych owadami i dowiemy się czym się różni bartnik od pszczelarza. Jaki ciężar może unieść pszczoła? Co jest najlepszym lekarstwem na użądlenia? Kim jest wirówka, a kim Miedjed?

 

IMG_0878

IMG_0896

IMG_0875

IMG_0887

IMG_0905

IMG_0895

IMG_0834

IMG_0912 1

 

„Pszczoły” to tytuł absolutnie wyjątkowy, który zachwyca pomysłem, bogactwem informacji, jak i formą. Do tego porusza bardzo istotny dla naszego przetrwania temat, dzięki czemu, my wszyscy stajemy się bardziej wrażliwi na losy pszczół, bez których nasz świat przestałby istnieć.

 

Pszczoły – wydawnictwo Dwie Siostry, do kupienia tutaj.

 

 

 

IMG_0935

 

Moja druga propozycja to „Opowiem Ci mamo, o robią mrówki?” Marcina Brykczyńskiego. Książka ta przeznaczona jest dla młodszego czytelnika, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z światem owadów. Na sztywnych kartach bardzo szczegółowo został przedstawiony świat mrówek oraz towarzyszącym im owadów takich jak: biedronki, świerszcze, pająki, dżdżownice, mszyce, rohatyńce, gąsienice czy ćmy.

 

IMG_0938

IMG_0946

IMG_0956

IMG_0942

 

Ilustracje Katarzyny Bajerowicz są bardzo ciekawe i pełne humoru. Okazuje się, że mrówki chodzą do szkoły, do ścinania liści używają pił Husqvarny, a w toalecie też lubią czytać gazetę ;) Taki widok raczej nie jest powszechny, ale dzięki tym zabawnym zabiegom lektura jest znacznie ciekawsza i przyjemniejsza. Cudowne ilustracje mrówkowego świata uzupełniają zabawne wierszowane zagadki oraz interaktywne zadania, polegające na odnajdywaniu szczegółów lub wskazaniu drogi przez labirynt.

 

IMG_0944

IMG_0950a

IMG_0966

IMG_0959

 

„Co robią mrówki”, podobnie jak inne książki z serii „Opowiem Ci mamo, co robią…„, to bardzo fajna pozycja dla najmłodszych. Jest to książka, która nie tylko poszerza wiedzę, rozbudza ciekawość, ale także uczy spostrzegawczości. Na koniec tylko dodam, że do każdej książki z serii „Opowiem Ci mamo, co robią…” autorka rysunków stworzyła bloki rysunkowe z mnóstwem kolorowanek, łamigłówek, które polecam zakupić od razu w pakiecie.

 

 

IMG_0058a

IMG_6000aa

 

Opowiem Ci mamo, co robią mrówki – wydawnictwo Nasza Księgarnia, do kupienia tutaj.

 

Wpis powstał w ramach projektu „Przygoda z książką”

 

Print

 

 

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
 
 • Mrówki mamy. Ale Pszczoły! Jakie są piękne!

 • RóżaNe Dzieciństwo

  My również mamy mrówki, a pszczoły są w planach na najbliższy wiek ;-)

 • Uwielbiamy obie! Pszczoły są tak piękne, że choć widzę je tysięczny już chyba raz, to i tak buzia sama mi się uśmiecha na ich widok! A co robią pszczoły znacie? Też fajna :)

 • Gośka Budzowsk

  Obie są cudne i już zapisuje na naszej liście dziękuje moja córka bardzo się interesuje owadami mamy cykl życia pszczoly jak i mrówki robiłyśmy mrowisko z plasteliny i w planach mamy chodowle wiec taka ksiażka to skarbnica wiedzy bardzo mnie martwi jak dzieci rozgniataja mrówki depczą owady Od własnie takich malutkich robaczków zależy nasze istnienie

 • Julia Orzech

  Od dawna mam chrapkę na „Pszczoły” P. Sochy, ale Tymek chwilowo stracił zainteresowanie tematem. Wzięłam go podstępem i zamówiłam blok rysunkowy z pszczołami od Naszej Księgarni (bardzo podobała mu się kartonówka „Opowiem ci mamo skąd się bierze miód”). Rozwiązuje jak szalony i zaczął wszędzie rysować pszczółki. Teraz tylko czekam aż zainteresuje się cudeńkiem od Dwóch Sióstr hihihih. A Mrówki to już nawet nam się trochę zniszczyły od ciągłego przeglądania, podobnie jak Żaby. Tymek, choć ma już 6 lat nadal bardzo lubię tę serię. Pozdrawiamy was ciepło

 • Więc bawmy się

  My Pszczoły mamy też zapisane jako konieczność kupienia, ale na razie mamy czas, dziecię małe, ale piękna jest, Serię Opowiem ci mamo znamy, ale tylko Samochody trafiły w gust Młodego, a ja w ogóle jakoś nie mogę się przekonać

 • Mamy książkę o żabach i blok rysunkowy samochodowy – syn bardzo uwielbia. Mrówki są w kolejce do kupienia :)

 • U Ciebie jak zwykle piękne zdjęcia – jadłabym ten miód razem z pszczołami :) Osobiście bardzo żałuję, że moje dzieci zupełnie nie chcą zainteresować się owadzim światem. „Pszczoły” Sochy są piękne, marzę o tej książce. Jak nie dla nich, to kupię dla siebie.

 • Aleksandra Greszczeszyn

  Uwielbiamy tego typu książki (nie wiem znowu czy bardziej dzieci, czy ja :)). Obie chcielibyśmy mieć w swojej biblioteczce :).

 • Kamilla Margas

  Mrówki znamy…jednakże Pszczoły cudowne!!! rewelacja, jestem zachwycona – może i mojego Szkraba zachwyci tak pięknie opowiedziana i wydana historia tych owadów :)

 • Pszczoły mi się bardzo podobają, tylko dla mnie cena trochę zaporowa :(

 • Dzika Jabłoń

  Absolutnie wyjątkowa pozycja! Pszczoły to jedna z piękniejszych i bardziej wartościowych książek jakie ostatnio miałam w ręku, szczególnie ważna w epoce ginących pszczół :(
  A mrówki przezabawne, poznałyśmy styl Kasi Bajerowicz przy okazji pszczół właśnie i miodowego bloku rysunkowego z tej serii :)

 Copyright © 2018 lemoniada. Wszystkie prawa zastrzeżone.