O pszczołach i mrówkach

 

Porozmawiajmy o pszczółkach i mrówkach… O nie, nie! Tylko bez kosmatych myśli proszę, bo to nie będzie rozmowa o prokreacji. Na to jest za wrześnie ;) Chcę porozmawiać o pszczółkach i mrówkach, a dokładnie to o książkach w których te owady są głównymi bohaterami. Pierwsza z nich jest propozycją dla dzieci w wieku 5 lat i starszych, druga zaś dla bąbli w przedziale wiekowym od 2 do 5 lat. No to zaczynamy naszą robaczkową przygodę :)

 

 

IMG_0817a

 

Pierwsza książka, którą chcę Wam pokazać to fantastyczna publikacja „Pszczoły” Piotra Sochy. Jak sam tytuł wskazuje, książka w całości została poświęcona naszym bzyczącym przyjaciołom. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to książka obrazkowa. I rzeczywiście, znakomitą większość miejsca zajmują piękne, kolorowe ilustracje, ale niech was to Was to nie zmyli, bo w dolnej części strony znajduje się ogrom ciekawych, nie raz zaskakujących informacji.

 

IMG_0820a

IMG_0829a

IMG_0840

IMG_0844

IMG_0858 2

IMG_0862 1

IMG_0915

IMG_0906

 

Dzięki tej książce poznamy budowę anatomiczną pszczół, ich hierarchię, pracę oraz zwyczaje. Dowiemy się jak komunikują się pszczoły, jak jest zbudowany ul oraz na czym polega zapylanie. Szczegółowo poznamy cały proces produkcji miodu (nawet dowiemy się ile godzin musi pracować pszczoła, aby wyprodukować jedną łyżeczkę miodu). Poszerzymy swoją wiedze botaniczną dowiadując się jakie rośliny są miododajne oraz ile rodzajów miodu może z nich powstać. Poznamy historię kontaktów człowieka z tymi pożytecznych owadami i dowiemy się czym się różni bartnik od pszczelarza. Jaki ciężar może unieść pszczoła? Co jest najlepszym lekarstwem na użądlenia? Kim jest wirówka, a kim Miedjed?

 

IMG_0878

IMG_0896

IMG_0875

IMG_0887

IMG_0905

IMG_0895

IMG_0834

IMG_0912 1

 

„Pszczoły” to tytuł absolutnie wyjątkowy, który zachwyca pomysłem, bogactwem informacji, jak i formą. Do tego porusza bardzo istotny dla naszego przetrwania temat, dzięki czemu, my wszyscy stajemy się bardziej wrażliwi na losy pszczół, bez których nasz świat przestałby istnieć.

 

Pszczoły – wydawnictwo Dwie Siostry, do kupienia tutaj.

 

 

 

IMG_0935

 

Moja druga propozycja to „Opowiem Ci mamo, o robią mrówki?” Marcina Brykczyńskiego. Książka ta przeznaczona jest dla młodszego czytelnika, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z światem owadów. Na sztywnych kartach bardzo szczegółowo został przedstawiony świat mrówek oraz towarzyszącym im owadów takich jak: biedronki, świerszcze, pająki, dżdżownice, mszyce, rohatyńce, gąsienice czy ćmy.

 

IMG_0938

IMG_0946

IMG_0956

IMG_0942

 

Ilustracje Katarzyny Bajerowicz są bardzo ciekawe i pełne humoru. Okazuje się, że mrówki chodzą do szkoły, do ścinania liści używają pił Husqvarny, a w toalecie też lubią czytać gazetę ;) Taki widok raczej nie jest powszechny, ale dzięki tym zabawnym zabiegom lektura jest znacznie ciekawsza i przyjemniejsza. Cudowne ilustracje mrówkowego świata uzupełniają zabawne wierszowane zagadki oraz interaktywne zadania, polegające na odnajdywaniu szczegółów lub wskazaniu drogi przez labirynt.

 

IMG_0944

IMG_0950a

IMG_0966

IMG_0959

 

„Co robią mrówki”, podobnie jak inne książki z serii „Opowiem Ci mamo, co robią…„, to bardzo fajna pozycja dla najmłodszych. Jest to książka, która nie tylko poszerza wiedzę, rozbudza ciekawość, ale także uczy spostrzegawczości. Na koniec tylko dodam, że do każdej książki z serii „Opowiem Ci mamo, co robią…” autorka rysunków stworzyła bloki rysunkowe z mnóstwem kolorowanek, łamigłówek, które polecam zakupić od razu w pakiecie.

 

 

IMG_0058a

IMG_6000aa

 

Opowiem Ci mamo, co robią mrówki – wydawnictwo Nasza Księgarnia, do kupienia tutaj.

 

Wpis powstał w ramach projektu „Przygoda z książką”

 

Print