Nasze ulubione książki o świętach

 

Nadchodzą święta. Są już co raz bliżej. Zostały już tylko dwa tygodnie i wszyscy będziemy otwierać prezenty spod choinki. Żeby wprowadzić się w świąteczny nastrój już powoli zaczynamy czytać książki o tematyce świątecznej. Dzisiaj pragnę Wam pokazać nasze ulubione książki o Świętach. Nie jest ich wiele, za to są uwielbiane i wiernie czytane już kolejny rok.

 

IMG_1324 kopia2

 

„Boże Narodzenie w Bullerbyn” autorstwa Astrid Lindgren to książka, którą pewnie wszyscy doskonale znacie z własnego dzieciństwa. To bardzo sympatyczne opowiadanie opisujące przedświąteczne przygotowania przypomina mi atmosferę świąteczną z mojego dzieciństwa oraz emocje, które wtedy przeżywałam. Czytając o ubieraniu choinki, pieczeniu pierniczków czy czekaniu na Św. Mikołaja sprawia, że od razu mam przed oczami samą siebie robiącą dokładnie to samo. Choć historia toczy się w Szwecji, w czasach kiedy jeszcze nie było mnie na świecie, to wiele jej elementów jest mi bardzo bliskie. Zasiadanie do wieczerzy wigilijnej w odświętnych, wyprasowanych strojach, wyczekiwanie na pierwsza gwiazdkę czy czytanie opowieści o Jezusku sprawia, że znowu przenoszę się do czasów dzieciństwa, w którym święta były pełne zachwytów i entuzjazmu. „Boże Narodzenie w Bullerbyn” to wyjątkowo magiczne i rodzinne opowiadanie, które urzeknie każdego, kto je zdejmie z półki.

 

IMG_1330 kopia

IMG_1331 kopia

IMG_1335

IMG_1338 1

 

 

IMG_1408 kopia

 

Mając w domu ogromnego fana Basi wśród naszych bożonarodzeniowych książek nie mogło zabraknąć „Basi i Boże Narodzenie” Zofii Staneckiej. Ta pełna ciepła historia w bardzo sympatyczny wprowadza nas w klimat świąt. Opowiadanie pachnie pierniczkami, makiem, barszczem z uszkami oraz ogromną choinką, która tata Basi przyniósł do domu.
Na początku pokazany jest świąteczny chaos i rozgardiasz, jaki w tym okresie panuje i który każdy z nas doskonale zna i wspomina z nostalgią. Później zaś wszyscy zasiadają do wigilijnego stołu, uginającego się od tradycyjnych potraw, z dodatkowym nakryciem dla gościa, przy którym rozchodzi się radosne kolędowanie. Jest też szopka Bożenarodzeniowa w wykonaniu Basi i jej braci, dzielenie się opłatkiem oraz standardowe wyczekiwanie na Mikołaja, a wszystko to się dzieje w cudownie wesołej atmosferze.

 

IMG_1719 1 kopia

IMG_1711 kopia

IMG_1708 kopia

IMG_1714 1 kopia

 

 

IMG_1668 kopiaa
„Idzie Zima” to zbiór pięknie wdanych i wspaniale zilustrowanych (przez Przemysława Liliputa) wierszy Tadeusza Kubiaka. Wierszy o zimie i o świętach. O zabawach na śniegu, choince i tradycjach świątecznych. Nie są to banalne wierszyki-rymowanki, które można znaleźć w pierwszej lepszej książeczce dla dzieci. Jego wiersze to bardzo wrażliwe, pełne magii, ciepła i radości utwory. Jestem przekonana, że zbiór dwudziestu jeden wierszy Tadeusza Kubiaka, przypadnie do gustu każdemu dziecku, także takiemu, które nie przepada za liryką.

 

IMG_1680 kopiaaa

IMG_1696 a1

IMG_1674 2 kopiAa

IMG_1684 kopiaa

IMG_1702

IMG_1693 kopia

 

 

IMG_1344 kopia

 

„Święty Mikołaj zna się na Świętach…” to jedyna książka o Św. Mikołaju jaką posiadamy. Jedyna, dlatego że jest idealna – no może poza kolorami, które mogłyby być bardzie radosne. Książka Marli Frazee opisuje i ukazuje Mikołaja dokładnie tak, jak go sobie wyobrażałam przez lata i dlatego postanowiłam nie kupować kolejnych książek o nim, żeby nie zepsuć wizji, którą chłopcy mają w głowach i sercach. A książeczkę możecie dokładniej obejrzeć w moim zeszłorocznym wpisie <link>, który ukazał się w ramach PzK.

 

Wpis powstał w ramach projektu Przygoda z Książką.

 

Print

 

 

 

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
 
 • Julia Orzech

  Nie znamy wierszy Kubiaka ani też Święty Mikołaja zna się na świętach. Ale wyglądają pięknie:) Takie w naszym stylu. Dzięki za koleje inspiracje świąteczne:)

  • Kubiak jest fajny, ale Mikolaj zna się… to chłopców typ nr 1! Dzięki ilustracjom, które dają wyobrażenie o Mikołaju i jego pracy! Dzisiaj zajrzę do księgarni vzy je hesxcze mają, to może zrobię z nią konkurs :)

 • Zwykła Matka

  Hmmmm, tyle ostatnio mamy książek o świetach, a tych prezentowanych przez Ciebie jeszcze nie widziałam :) Kolejne pozycje do nadrobienia :)

  • Rzeczywiście jest tego sporo, w szczególności w kwestii Mikołaja! Aż ciężko wszystkie sprawdzić ;)

   • Zwykła Matka

    otóż to :) Nie wszystkie sa w bibliotece-choć sporo ich mamy, a kupic też nie sposób wszystkie!

 • ciekawa kolekcja – w moim przypadku ponad połowa do nadrobienia :)
  piękne macie lampki!

  • Nie jest za duża, ale i przesadzać też nie na co, przede wszystkim w kwestii Mikołaja, bo różnych podejść fo sprawy jest tyle, że można się pogubić. A do takiej idealnej kolekcji brakuje mi tylko pięknie zilustrowanego przewodnika po tradycjach. Takiego, który wytłumaczyłby dlaczego łamiemy sie opłatkiem i czy tak było dawniej, opisałby znaczenie potraw, dodatkowego nakrycia, siatka pid obrusem. Wspimniałby o kolędowaniu, stopkach i Gwiazdorze itd. ;)

 • My mamy właśnie Boże Narodzenie w Bullerbyn ( i kilka innych pozycji) i to jest moim zdaniem najlepsze z możliwych świątecznych opowiadań:)

 • Jakoś książki o Bożym Narodzeniu zawsze mi się kojarzyły z tandetnymi kartonówkami z marketów. A tu proszę, takie piękne książki pokazujesz!

 • Boże Narodzenie w Bullerbyn muszę znaleźć:) Basia- ulubienica mojej Młodej

 • Pingback: Przygody z książką 3 / Blogi w projekcie | Dzika Jabłoń()

 • Pingback: Przygotowania do świąt | lemoniada()

 Copyright © 2018 lemoniada. Wszystkie prawa zastrzeżone.