Monopoly Junior czyli Eurobiznes dla dzieci

 

_MG_5809

 

Kultowa już w tej chwili Monopoly był najfajniejszą grą mojego dzieciństwa. Z koleżankami z podwórka grałyśmy w nią godzinami. Dosłownie, bo tyle trwała rozgrywka w grze dla dorosłych. Do dzisiaj wspomnienia tamtych godzin budzą we mnie miłe i pozytywne odczucia, wiec gdy znajoma przyniosła nam Monopol w wersji dla dzieci (do tego w wersji lunaparkowej!), z której wyrosła już jej siostra wiedziałam, że będzie to jedna z naszych ulubionych gier. Nie pomyliłam się! Chłopcy bardzo lubią w nią grać i najczęściej to oni ją przynoszą. Na zmianę, bo Janek też w nią gra. Mimo swoich 3,5 lat nie miał żadnych problemów ze zrozumieniem jej zasad. Co więcej, systematycznie nas ogrywa ogołacając mnie i Ignasia z ostatniego monogrosza ;)

 

_MG_5889a

_MG_5819 2

_MG_5843

_MG_5858 1a

_MG_5850 smaaaaa

_MG_5831

_MG_5840aa

_MG_5834aaa

 

Zasady w grze Monopoly Junior są niemal identyczne jak w wersji dla dorosłych, z tym wyjątkiem, że cała rozgrywka została znacznie uproszczona i trwa jakieś 20, maksymalnie 30 minut – czyli dokładnie tyle, ile jest w stanie wysiedzieć przy niej przeciętny 4-latek. Podobnie jak w oryginale, po planszy poruszamy się za pomocą pionków, które przeskakują tyle pól, ile oczek wyrzucimy na kostce. Stając na polu oznaczonym kolorem za odpowiednią opłatą (1, 2, 3, 4 lub 5 monobanknotów) możemy postawić na nim swój dom. Gdy nasz przeciwnik stanie na polu z naszym domkiem musi zapłacić nam tyle, ile sami wydaliśmy wykupując to miejsce – w tej kwestii nic się nie zmieniło. W wersji dziecięcej usunięto za to większość najbardziej skomplikowanych opcji, pozostawiając jedynie te najprostsze (dające nam możliwość ponownego rzutu kostką lub pozbawiające nas kolejki). Producent zostawił także pola obłożone obowiązkową zapłatą oraz karty szansy, które przenoszą graczy w wyznaczone miejsca na planszy.

 

_MG_5813a

_MG_5879

_MG_5875

_MG_5826

_MG_5863

_MG_5873 1

 

Gra Monopol Junior to jedna z tych gier, którą warto mieć w domu, ponieważ rozwija wiele przydatnych w przyszłości umiejętności. Gra uczy kalkulowania, planowania, przewidywania i analitycznego myślenia. Pokazuje, że nie wszystko można mieć i kupić, bo czasami nie starcza nam pieniędzy. Jednocześnie uczy dzieci liczenia (przy pomocy kostki, jak i banknotów), wytrwałości oraz ćwiczy koncentrację, a więc łączy przyjemne z pożytecznym.