Kreatywnie z Fabryką Wafelków – Magnetyczne rzutki

 

Niedawno dołączyliśmy do akcji „Kreatywnie z Fabryką Wafelków”, organizowanej przez sklep Fabryka Wafelków. Akcja ma na celu zachęcenie rodziców do wspólnej, kreatywnej zabawy z dziećmi oraz pokazanie, że jedną zabawką można się bawić na kilka sposobów. Więcej o tej inspirującej akcji możecie przeczytać w naszym poprzednim wpisie z cyklu KzFW – tutaj.

 

_MG_6844

 

Już jakiś czas temu otrzymaliśmy od Fabryki Wafelków paczkę wypełnioną różnymi wspaniałymi zabawkami. Najchętniej pokazałabym Wam je wszystkie na raz, ale zacznę od tej, która zdobyła chłopców największe uznanie. Ta rewelacyjna zabawka to dwustronne, magnetyczne rzutki firmy Scratch Europe, które dzięki poręcznej formie (plansza jest zwijana) można zabrać gdziekolwiek zechcemy. Na wakacje, przyjęcie urodzinowe czy piknik.

 

_MG_6847 copy 2

_MG_6915 h

_MG_6920

_MG_6841a

_MG_6989a

 

Magnetyczne rzutki to wyjątkowo fajna  gra zręcznościowa dla dzieci, która praktycznie nie różni się od klasycznych dart’ów. Podobnie jak w wersji dla dorosłych, gra polega na trafianiu rzutkami w punktowane pola – najlepiej te o najwyższej liczbie punktów. Dzięki wykonywaniu tych czynności dzieci rozwijają koncentrację i cierpliwość. Jednocześnie ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową i celność, która w tej grze gra istotną rolę. Jednak na tym zalety tej zabawki się nie kończą, ponieważ rzutki są idealnym sposobem na ćwiczenie dodawania. Sumowanie zdobytych punktów jest jednym z najlepszych przykładów na naukę przez zabawę. I nie muszę chyba wspominać, że gra w rzutki to również rewelacyjny sposób na wspólne spędzanie czasu. Nasze rodzinne rozgrywki stały się obecnie jedną z najfajniejszych form wspólnej zabawy. Gramy w nie codziennie, jako indywidualni gracze lub w zespołach.

 

_MG_6969 1aa

_MG_6971aaaa

_MG_7058

_MG_7023a

_MG_7011 aaa

_MG_7020 a

_MG_7070z

 

Najczęściej gramy w tradycyjną wersję rzutek – na punkty, którą każdy z Was doskonale zna. Jednak żeby za szybko się ona naszym chłopcom się nie znudziła, często gramy w grę, którą nazwaliśmy „Grą na celność”. Gra polega na tym, że każdy gracz po kolei rzuca rzutką w konkretne pole punktowe. Pozostali gracze muszą trafić w to samo pole, aby zdobyć przypisane im punkty. Oczywiście każdy gracz ma na to trzy szanse. Niestety jeżeli  spudłuje trzy razy, zamiast punktów otrzymuje literkę ze słowa RZUTKI. W pierwszej nietrafionej turze otrzymuje literkę R, w następnej Z, potem U, itd. Przegrywa ten gracz, który jako pierwszy ułoży z liter słowo RZUTKI.

 

_MG_6983aaa

_MG_7060aa

_MG_7048aa

 

Kolejnym fajnym urozmaiceniem naszej gry w rzutki jest uzupełnienie jej kosmicznymi terminami. O co chodzi? Już Wam tłumaczę. Gdy gracz trafi w pole Ziemi, żeby zdobyć przypisane jej punkty musi podać nazwę którejś z planet naszego układu słonecznego. Jeżeli rzutka przyklei się do pola z gwiazdą, należy podać nazwę dowolnego gwiazdozbioru, zaś gdy trafi w rakietę lub astronautę, gracz musi wymienić jakikolwiek przedmiot związany z podróżami w kosmos. W tej ostatniej kategorii chłopcy wymieniają takie hasła jak łazik, sputnik, teleskop, galaktyka, droga mleczna, skafander kosmiczny, księżyc, orbita, asteroida, Kopernik, czarna dziura, meteoryty, komety czy gwiezdny pył. Ostatnie hasło chyba zaczerpnęli z filmu ;) Na początku może być dzieciom ciężko, bo forma gry wymaga od graczy szerszej wiedzy w tej dziedzinie, ale po piątej rozgrywce, wierzcie mi, powtarzane w kółko hasła zapadają w pamięć i nawet taki mały gracz jak nasz Janek (niecałe 4 lata) daje sobie świetnie radę.

 

_MG_6940

_MG_7028a

_MG_7041

 

Magnetyczne rzutki stały się pretekstem do rozmowy o magnetyzmie i przyciąganiu. Żeby lepiej chłopcom zobrazować na czym to tajemnicze przyciąganie polega, wykonaliśmy kilka eksperymentów. Pokazałam chłopakom do czego magnesy się przyczepiają, a do czego nie. Na tej też podstawie wymyśliłam chłopcom zabawę, która polegała na odnajdywaniu w domu przedmiotów, do których przyczepią się rzutki. Chłopcy poradzili sobie z tym zadaniem wyjątkowo dobrze, przynosząc mi całkiem pokaźny zestaw różnorodnych przedmiotów, od metalowych pudełek począwszy, przez foremki do wykrajania ciastek, po przypinki z ich plecaka.

 

_MG_7038

_MG_9828

_MG_9848

_MG_9850a

 

Magnetyczne rzutki dostępne są w kilku różnych wersjach tematycznych, wszystkie możecie zobaczyć tutaj -> klik.