Kreatywnie z Fabryką Wafelków

 

Akcja Kreatywnie z Fabryką Wafelków to projekt, któremu przyglądałam się już od dłuższego czasu. Główną ideą całego przedsięwzięcia jest zachęcenie rodziców do kreatywnej zabawy razem ze swoim dzieckiem. Pryz okazji akcja pokazuje nam – rodzicom, że każda zabawka może zostać wykorzystana na kilka różnych sposobów, jedyne co należy zrobić, to poszukać ich alternatywnego zastosowania. Ten wyjątkowy projekt był dla mnie w przeszłości nieraz źródłem inspiracji do zabawy i nauki. To między innymi dzięki niemu wychowywanie moich dzieci stało się twórczym wyzwaniem, które nie tylko rozwija umysł i wyobraźnię moich synów, ale także ma wpływa na ich zdolności manualne, sprawność ruchową oraz umiejętności logicznego myślenia. Z tym większą przyjemnością przyjęłam zaproszenie od sklepu Fabryka Wafelków by dołączyć do grona blogów, które ten projekt współtworzą.

 

_MG_6443

 

Wraz z chłopakami zostaliśmy poproszeni o pokazanie możliwości klocków Bristle Blocks firmy B.Toys. Nie mieliśmy z tym zadaniem najmniejszego problemu, bo Ignaś właśnie przechodzi fazę konstruktorską i od jakiegoś czasu bardzo chętnie sięga po „jeżyki”, które są wręcz idealnie do składania i budowania. Klocki bardzo łatwo łączą się ze sobą, są elastyczne, mają cudowne kolory, a ich różnorodność daje tyle możliwości konstrukcyjnych, że można z nich zbudować praktycznie wszystko co chcemy. Obecnie każdego dnia powstają z nich latające maszyny, jeżdżące pojazdy, garaże, tunele czy wieże.

 

_MG_6281 smallaa

_MG_6288 axxxaa

_MG_6339x

_MG_6357a

_MG_6387aa

_MG_6305aa

_MG_6327a

_MG_6763 1aa

_MG_6454aa

 

Od czasu kiedy w naszym domu zagościły jeżyki (a było to dwa lata temu), wykorzystywaliśmy je na wiele innych sposobów, niż tylko budowanie. Zdecydowanie najczęściej służyły nam jako pomoc dydaktyczna. To na nich uczyłam chłopców liczyć! W trakcie budowania domków czy wież, głośno liczyliśmy ile elementów już ze sobą połączyliśmy. Równie często używaliśmy ich podczas naszych „domowych lekcji” matematyki, o których możecie poczytać tutaj.

 

_MG_6533a

_MG_6547

 

Przy pomocy klocków Bristle Blocks bardzo łatwo nauczyć dzieci kolorów, a tę wiedzę można utrwalać bawiąc się w sortowanie klocków według ich barwy. Nasz Janek wręcz uwielbiał się w to bawić właśnie z jeżykami, które układał niemalże z prędkością światła na karteczkach o odpowiednim kolorze.

 

_MG_6465 2a

_MG_6493

_MG_6459

 

Jeżyki idealnie nadają się także do nauki podstawowych figur geometrycznych. Wystarczy na kartce narysować różne figury i poprosić dziecko o odnalezienie ich i położenie w na odpowiednim rysunku. Niektóre figury wymagają główkowania, bo rozwiązanie wcale nie jest takie oczywiste.

 

_MG_6514 1a

_MG_6553 a3aaa

_MG_6557-Recovered2

 

Kolejną, równie fajną zabawą, która moim chłopcom przypadła do gustu, jest odtwarzanie kształtów. Ta zabawa przypomina trochę układankę „Tangram”, z tą różnicą, że to rodzic rysuje dzieciom na kartce papieru przeróżne kształty, które należy złożyć z klocków. Początkowo proponuję nanosić na rysunek linie pomocnicze, które pomagają dzieciom odgadnąć jakich klocków powinny użyć. Z czasem można przejść do bardziej skomplikowanych figur, już bez linii pomocniczych.

 

_MG_7290 copyay

_MG_7292aa

_MG_7295a

 

 

Dzięki temu wpisowi po raz kolejny utwierdziłam się w przekonaniu, że klocki Briste Blocks od B.Toys to idealny prezent dla dziecka. Są ładne, porządnie wykonane, uniwersalne i jak widać bawią się nimi dzieci niezależnie od wieku. Będą idealnym prezentem zarówno dla początkującego konstruktora, jak i młodszego dziecka, dla którego obcowanie z jeżykami będzie ciekawym doświadczeniem sensorycznym :)