Frędzelkowa zawieszka

 

Na miły początek tygodnia mam dla Was wiosenny projekt DIY. Frędzelkowy.

 

_MG_3468 kopia

 

Do jego wykonania potrzebne wam będą:

  • wełna – surowa, nie barwiona lub w różnych kolorach, bardzo fajny efekt daje też mulina,
  • barwniki – ja użyłam zwykłych tuszy, czerwonej kapusty oraz farbek do tkanin,
  • nożyczki,
  • grubsza gałązka – może być brzozowa,
  • kawałek sztywnego kartonu, który będzie naszą miarką – ja użyłam kartonu o szerokości 12,5cm, bo właśnie takiej długości chciałam mieć frędzelki.

 

_MG_3704 kopia

 

Wełną kilkanaście razy oplatamy naszą „miarkę”, aż uzyskamy odpowiedniej grubości frędzelek. Najgrubsze jakie kiedykolwiek robiłam okręcałam 65 razy, a te ze zdjęcia – 35 razy.

 

_MG_3708 kopia

 

Następnie przeciągamy kawałek wełny pod nawiniętą już wełną i ją związujemy. Na końcach nitek robimy supełek, tak żeby powstała nam pętelka. Jeżeli chcecie zawiesić frędzelki o różnej długości, przeciągnijcie dłuższy kawałek wełny, a robienie pętelki zostawcie na sam koniec. Drugim, nieco dłuższym kawałkiem wełny owijamy nasz frędzelek, tworząc „główkę”, którą oczywiście zawiązujemy. Ostatnia czynność jaka nam zostaje, to przecięcie dolnych sznureczków.

 

_MG_3711 kopia 2a kopia

 

Nie mogłam się zdecydować w jakim kolorze chce mieć frędzelki i dlatego postanowiłam zabarwić je na różne kolory. W tym celu użyłam zwykłych tuszy kreślarskich rozpuszczonych w wodzie (koralowy, ciemny niebieski i błękitny), wywaru z czerwonej kapusty z octem i bez (odcienie fioletu) i barwników do tkanin (różowy i żółty). Gotowe frędzelki włożyłam do miseczek z barwnikami i zostawiłam na noc. Bogatsza o doświadczenie, polecam Wam co jakiś czas doglądać frędzelki, bo niektóre z nich potrafią mocniej naciągnąć barwnik niż pozostałe. Aha i ważna uwaga – używajcie rękawiczek w trakcie barwienia, bo skończycie z takimi placami jak ja, a pierońsko ciężko potem to zmyć ;)

 

_MG_3366 kopia

_MG_3340 kopia

 

Wysuszone na słońcu frędzelki zawiesiłam na brzozowym patyczku.

 

_MG_3469 kopia

_MG_3472 kopia

_MG_3475 kopia

 

Kilka niewykorzystanych sztuk dopięłam do torebek i kluczy :)

 

_MG_3433 kopia