Elementarz (nie tylko) dla dzieci z dysleksją

najlepsze książki dla dzieci

 

 

img_4723-1a

 

Jeżeli podobnie jesteście na etapie poznawania i utrwalania literek to musicie zapatrzyć się w Elementarz dla dzieci z dysleksją wydawnictwa Nasz Księgarnia. Niech Was tytuł nie zmyli, to nie jest pozycja tylko dla dzieci z dysleksją, choć im jest dedykowany. To genialne opracowanie świetnie sprawdzi się także u Was. Tak jak sprawdziło się u Nas. Niej znajdziecie kilka powodów, dlaczego warto aby właśnie to opracowanie znalazło się w waszej biblioteczce.

 

img_4541

img_4542

img_4548

img_4554-instaa

 

Co mi się tak bardzo podoba w Elementarzu dla dzieci z dysleksją?

 

Po pierwsze – Stonowane kolory i ilustracje

Dlaczego? Bo nic tak bardzo nie rozprasza naszego Janka jak kolorowe i pstrokate obrazki. Nie  ważne czy w książce, telefonie czy telewizji, jak tylko tak owe pojawiają się na horyzoncie, kontakt z Jankiem się urywa. Chłopak nie słyszy już nic, a skupienie jego uwagi na czymkolwiek innym jest po prostu niemożliwe. Kolokwialnie mówiąc „chłopa ni ma„, przepada gdzieś w tych kolorowych ilustracjach. Całe szczęście ilustratorka elementarza pomyślała o tym, że nadmiar kolorów i obrazków może odwracać uwagę od istoty sprawy i stworzyła przepiękne, stonowane ilustracje.

 

img_4537

img_4555

 

Po drugie – Klarowny układ

W tej książce nie ma nic, co byłoby zbędne i niepotrzebne. Ilustracje są oszczędne, ale jak najbardziej wystarczające aby przybliżyć dziecku daną literę. Dzięki nim dziecko widzi, że konkretna literka nie tylko występuje na początku wyrazu, ale może występować zarówno w środku, jak i na końcu wrazu.

 

img_4540

img_4609

 

Po trzecie – Nie ogranicza się tylko do literek

No właśnie! To jest kolejny, chyba największy ogromny plus tego opracowania, które jako jedne z nielicznych już na tym etapie pokazuje różnice pomiędzy literką Sz, Cz a Szcz, Ń a Ni, Ś a Si, Ź a Zi, Ć a Ci czy Dz, Dż, a Dzi, co dla dzieci jest wyjątkowo trudne do zrozumienia, bo przecież brzmią tak samo.

 

img_4566

img_4623

img_4567

img_4581a

img_4590

img_4626

img_4589

 

Po czwarte – Posiada dodatkowe opowiadania

Każdej literce alfabetu zostało poświęcone krótkie opowiadanie, które pomaga utrwalić dzieciom poznawane literki i oswoić z ich brzmieniem. Omawiana literka jest wydrukowana grubszą czcionką, dzięki czemu dziecko bardzo łatwo ją odnajduje w tekście i oswaja z jej wyglądem.

 

img_4569

img_4576

 

Po piąte – Uczy budowy słów

Elementarz w bardzo łatwy sposób uczy dziecko budowy wyrazów. Tłumaczy czym jest sylaba, jak ją zbudować oraz jak podzielić słowa na litery. Dodatkowo z boku strony znajdują się wskazówki, które na każdym etapie nauki podpowiadają rodzicom jak uprościć proces nauki.

 

img_4593a

img_4621

img_4731

img_4605

 

Po szóste – Posiada sporo ciekawostek

Opowiadania zamieszczone w elementarzu nie tylko pomagają utrwalić literki, ale jednocześnie przemycają sporo wiedzy na temat świata i natury. Czytając je można między innymi dowiedzieć się jakie zwierze nie pije wody, które zwierzę ma trzy serca i niebieską krew albo które jest w stanie umyć sobie uszy językiem.

 

img_4594

img_4595a

 

Po siódme – chłopcy bardzo ten elementarz polubili. Często po niego sięgają i wspólnie powtarzają wszystkie literki – co cieszy mnie podwójnie :)