General knowledge czyli poszerzanie wiedzy ogólnej

 

Dzisiaj startuje trzecia edycja projektu Przygoda z książką. Projektu w którym braliśmy udział od samego początku i w którym udziału nie mogłam sobie odmówić i tym razem, a wszystko to z miłości do książek. W tym przypadku książek dla dzieci!

 

IMG_7512 1 kopia2 both 2

 

Czy w kosmosie są inne Ziemie? Gdzie jest najzimniej na świecie? Czy balon poleci w kosmos? Które zwierzę jest najszybsze? Czy Ziemia ma koniec? Co to jest ta historia?

To tylko kilka przykładowych pytań, którymi zasypuje mnie ostatnio Ignaś. Co gorsza, każdego dnia poziom trudności pytań wzrasta, bezlitośnie weryfikując zdobytą przez nas przed laty wiedzę. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że udzielane odpowiedzi muszą być dostosowane do poziomu intelektualnego 5-latka, któremu niektóre zwroty naukowe mówią tyle, co… co nic! I tak wspomagając się Internetem, nieraz rozrysowując tłumaczone zagadnienie, niczym trener piłkarski ustalający taktykę ataku, staram się w możliwie najprostszy sposób wytłumaczyć Ignasiowi to, o co pyta. Sądząc po jego minie, nie koniecznie z pozytywnym skutkiem. Dlatego też zaczęłam rozglądać się za książkami, które pomogą mi w tłumaczeniu choćby części interesujących go zagadnień. W pierwszej kolejności zajrzałam do asortymentu wydawnictwa Usborne, którego książki z serii „okienkowej” od kilku miesięcy pomagają moim chłopcom zrozumieć budowę i funkcjonowanie ludzkiego ciała. I tym razem się nie zawiodłam, bo wydawnictwo zadbało o małych ciekawskich, specjalnie dla nich wydając książkę z serii flip-the flap „General knowledge”. Na jej zakup zdecydowałam się przede wszystkim z powodu genialnych obrazków przedstawiających to, czego sama nie potrafiłam zobrazować bez włączania odpowiednich programów dokumentalnych, które z kolei osiągały efekt odwrotny do zamierzonego, zniechęcając Ignasia zbyt długim i nudnym przekazem. Nie wspominając o tym, że Ignaś tak jak przeciętny 5-latek, traci zainteresowanie tematem mniej więcej po 45 sekundach od momentu wypowiedzenia pytania ;) W tych okolicznościach Książka „General knowledge” okazała się zbawieniem.

 

IMG_7543 kopia (2)

IMG_7649 kopia 2

IMG_7666 kopia (2)

IMG_7668 kopia (2)

IMG_7621 kopia (2)

IMG_7550 kopia 2 (2)

IMG_7593 kopia 2

 

Na 16 stornach znajduje się 135 okienek z ciekawymi faktami na temat budowy naszej planety, pogody, zwierząt, zabytków, reliktów przeszłości, budowli, wynalazków czy też samych naukowców. Z książki dowiemy się między innymi że:

• krokodylowi wypadają zęby mniej więcej 50 razy w ciągu życia,
• najgłębszy punkt na ziemi znajduje się dokładnie 10,994m pod poziomem morza,
• nasz układ słoneczny ma ponad 1000 planet, ale tylko 5 z nich otrzymało do tej pory nazwy,
• psy mają 113 kości więcej niż człowiek,
• ciepła woda jest cięższa od wody zimnej,
• szympansy mają mniej włosów niż ludzie,
• orzeszki ziemne wcale nie są orzechami, tylko odmianą roślin strączkowych,
• pszczoły poruszają skrzydłami 200 razy na sekundę,
• świnie intelektem dorównują 3-letniemu dziecku (!)
Z niej dzieci dowiedzą się także kiedy wynaleziono telewizję, jakie jest najsuchsze miejsce na świecie, do czego służy rentgen oraz kiedy wynaleziono jo-jo. Gdzie znajduj się największe drzewa na świecie, jak długo trwał pierwszy lot samolotem, czy ryby piją wodę oraz co powoduje, że nie ma dwóch takich samych odcisków palca. To oczywiście tylko ułamek wiedzy jaka została zawarta w tej książce. Wiedzy, która zaspokoi ciekawość nie jednego przedszkolaka, ale i szkolniaka.

 

IMG_7524 1 kopia (2)

IMG_7528 kopia (2)

IMG_7608 kopia (2)

IMG_7589 kopia (2)

IMG_7588 kopia (2)  IMG_7615 kopia (2)

IMG_7630 kopia (2)

IMG_7629 kopia (2)

IMG_7657 kopia (2)

 

Biorąc pod uwagę rosnący głód wiedzy Ignasia planuję jeszcze zakup „Flip-the-flap questions and answears about our world” – co tu ukrywać, mam słabość do tych książek. Obie książki można zakupić w księgarni Bookids.

I przypominam, że wpis powstał w ramach projektu „Przygoda z książką”

 

przygody-z-ksiazka-logo2