Bo Mikołaj zna się

 

Kilka dni temu zdałam sobie sprawę, że w naszym księgozbiorze nie posiadamy żadnej książki o tematyce świątecznej. Mamy jedynie „Opowieść Wigilijną”, która nie nadaje się do czytania 2 i 4-latkowi. Zresztą wolę, żeby chłopcy mieli jakąś wesołą książkę o Mikołaju, elfach, choince czy pierwszej gwiazdce na niebie. Dlatego przed odebraniem chłopców z przedszkola, wstąpiłam do pobliskiej księgarni. Miałam nadzieją, że może na Święta będą mieć większy niż zwykle wybór książek dla najmłodszych. Niestety, oferta była beznadziejna. Same książeczki z bohaterami bajek i kreskówek. Zrezygnowana przeszukałam półkę wyprzedażową i natknęłam się na nią. Ta książka to „Mikołaj zna się na świętach” Marli Frazee, w przekładzie Wandy Chotomskiej, z 2007r.

 

1aa

 

Okładka nie porywa, tytuł tym bardziej, jakiś taki bez fantazji, za to Mikołaj jest całkiem uroczy. Gdy otworzyłam pierwszą stronę wiedziałam, że będzie fajnie. I tak właśnie jest.

Opowiadanie dotyczy Świętego Mikołaja, a dokładnie tego co robi i czym się zajmuje przez cały rok. Dowiadujemy się skąd Mikołaj zna dziecięce marzenia, gdzie trzyma adresy wszystkich dzieci na świecie, a gdzie przechowuje zabawki. Cała magia opowiadania kryje się w fantastycznych ilustracjom, które można oglądać godzinami. To one dają nam wyobrażenie jak życie Świętego Mikołaja rzeczywiście wygląda. Nie wiem czyjego są autorstwa rysunki, ale są genialne! Mikołaj jest przesympatyczny. Dokładnie taki, jak go sobie wyobrażałam będąc małym dzieckiem. Jako kochanego, radosnego i ciepłego brodacza.

 

2aaaa

3aa (3)

4a (3)

 

W książce poznajemy różne sekrety Mikołaja, chociażby taki, że w domu nosi wzorzyste spodenki, czerwone trampki, a w ustach trzyma słodką laseczkę Candy Cane zamiast fajki – czyż to nie urocze?

 

5 (4)

 

Pomieszczenia, w których Mikołaj trzyma i pakuje prezenty, wciągają moich chłopców do środka. Z ciekawością oglądają, badają i studiują, liczą i wyszukują… Nie mogą oderwać od nich oczu. Ja też nie mogę!

 

6 (3)

7 (4)

8 (2)

9

10 (2)

12 (2)

 

Opowiadanie jest świetne, bardzo, bardzo, bardzo sympatyczne. Idealna książka na świąteczny prezent dla dziecka. Jutro idę wykupić resztę ;)

 

Wpis powstał w ramach projektu „Przygoda z książką”.

 

przygody-z-ksiazka-logo2