A niech to śmierdząca skarpetka

 

Dzisiaj kolejna odsłona projektu „Przygoda z książką”. Gdy powiedziałam o nim Ignasiowi, od razu wiedział o czym mam napisać. Ponieważ wybór jednej książki z kolekcji, którą posiadamy był niemożliwy, przedstawimy Wam dzisiaj całą serię. Serię książek Zofii Staneckiej, której główną bohaterką jest Basia.

 

1 (9)

IMG_7201 kopia

IMG_7203 kopia2

 

Ignaś ubóstwia Basię, od chwili w której ją poznał. Można powiedzieć, że to była miłość od pierwszego czytania, która trwa do dzisiaj. I nie ma co się dziwić, bo Basi po prostu nie da się nie lubić!

 

IMG_7291 kopia

IMG_7315 kopia

 

Basia to piegowata, pięcioletnia dziewczynka, która ma dwóch braci, kochających rodziców i żółwia Kajetana. Jest wesołą, bystrą, nietuzinkową i pomysłową dziewczynką, która z Miśkiem Zdziśkiem pod pachą poznaje otaczający ją świat. Jak każde typowe dziecko bywa nieznośna, dużo psoci, bawi się i pyta, a przy tym jest gadułą niesamowitego formatu. I chyba właśnie dzięki tym cechom, Basia tak szybko kradnie serca swoich czytelników i małych słuchaczy. Bo wydaje się taka znajoma i prawdziwa… Taka jak my! Jakby tego było mało, z Basią nigdy nie jest nudno! Zawsze coś ciekawego i nieoczekiwanego wydarzy się z jej udziałem.

 

IMG_7306 kopia

IMG_7304 kopia 2

IMG_8003 kopia

A niech to śmierdząca skarpetka! to ulubione „Basiowe” powiedzonko Ignasia ;)

IMG_7993 kopia

IMG_7309 kopia

IMG_7997 kopia

 

Oprócz sporej dawki humoru Basia także dostarcza naszym pociechom porządną porcję wiedzy. Ooo, zdziwicie się jak pomocna w wychowaniu dzieci jest Basia! Jej niekwestionowany autorytet prawie zawsze pomaga mi wybrnąć z kryzysowych sytuacji :) Do tego perypetie Basi w bardzo zabawny, ale i mądry sposób tłumaczą trudne dla dzieci zagadnienia. Rozwiązują dziecięce problemy, te wielkie i poważne, wręcz rangi państwowej, jak i te mniejsze, codzienne. Dzięki Basi dzieci uczą się o przyjaźni (Basia i przedszkole), o obowiązkach (Basia i bałagan), o przyjemnościach (Basia i taniec, Basia i biwak), o dbaniu o zęby (Basia i dentysta), dzieleniu się zabawkami (Basia i plac zabaw) czy byciu miłym i pomocnym. Basia pokazuje, że słodycze wcale nie są takie fajne, jak się wydają (Basia i słodycze) i że wszyscy czasami popełniają błędy, rodzice też! W książeczkach o Basi poruszane są ciężkie do wytłumaczenia dzieciom zagadnienia związane z oglądaniem telewizji (Basia i telewizja), używaniem telefonów komórkowych (Basia i telefon) i wydawaniem, a w tym przypadku, nie wydawaniem pieniędzy na co się chce (Basia i pieniądze). A wszystko to zostało przekazane w bardzo ciekawy i zrozumiały dla dzieci sposób. Cała seria książek o Basi napisana jest w lekkim stylu, prostym, wręcz dziecięcym języku, a tekst dopełniają nietypowe ilustracje Marianny Oklejak, przypominające dziecięce rysunki :)

 

IMG_7311 kopia 3jpg

IMG_7315 kopia

 

Do tej pory w serii powstały książeczki: Basia

… i podróż

… i przedszkole

… i nowy braciszek

… i upał w zoo

… i mama w pracy

… i biwak

… i dentysta

… i alergia

… i gotowanie

… i Boże Narodzenie

… i telewizja

… i telefon

… i opiekunka

… i kolega z Haiti

… i moda

… i urodziny w muzeum

… i plac zabaw

… i Dziadkowie

… i bałagan

… i taniec

… i pieniądze

… i nie jestem pewna, czy to aby na pewno wszystkie tytuły o Basi, ale na pewno wszystkie są warte posiadania.

 

Jeżeli jeszcze nie znacie Basi, to nie zwlekajcie, zakładajcie buty i pędźcie do księgarni albo biblioteki nadrobić zaległości!

 

przygody-z-ksiazka-logo2